Odżywianie jeża pigmejskiego jest niezwykle istotnym elementem hodowli tych zwierząt. Zwierzęta te są dość wrażliwe pod względem żywieniowym. Niedobór pożywienia oraz składników odżywczych może prowadzić do poważnych chorób. Podobnie nadwyżka pożywienia z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić do chorobliwej nadwagi pupila. Każda osoba posiadająca jeża pewnie minimum raz zadała sobie pytanie: Co nasz jeż pigmejski powinien jeść, jaka karma jest najlepsza?
Skład pożywienia jeża pigmejskiego – karma
Podczas komponowania posiłków dla jeża pigmejskiego musimy pamiętać o poniższych zasadach:
Posiłki powinny zawierać MAKSYMALNIE:
- 15% tłuszczu
- 2% włókno
- 35% białka
W przypadku własnoręcznego przygotowania posiłków dla jeża pamiętać musimy, że niektóre rodzaje mięs znacznie przekraczają powyższe wartości. Na przykład kurczak zawiera wysoką zawartość białka i posiłek składający się wyłącznie z kurczaka mógłbym zaszkodzić jeżowi. Ilość białka i tłuszczów w posiłku możemy modyfikować zmieniając stosunek mięs do warzyw i owoców. Danie dla jeża nie powinno zawierać więcej niż 40% mięsa.
Analiza i przeliczenia składu pokarmu
Dobierając gotową karmę (np. kocią) musimy pamiętać o odpowiedniej analizie (przeliczeniu) wartości podanych na opakowaniu. Procentowa zawartość tłuszczów, białek i włókien zależna jest od wilgotności karmy (zawartości wody). Innymi słowy jedna karma może mieć 10% wilgotności a inna 6% a wartości te znacząco wpływają na pozostałe parametry karmy. Jeśli chcemy uczciwie porównać różne karmy musimy przeliczyć ich skład, tak jakby zawartość wilgoci (wody) była równa zero. Bez obawy przeliczanie jest bardzo proste.
Na początek musimy od 100% odjąć zawartość wody (wilgotność)
Wartość = 100% – [% wilgotność karmy]
A następnie podziel procentową zawartość danej substancji przez otrzymaną powyżej wartość i pomóż przez 100.
Wyjaśnimy to Państwu na przykładzie, będzie znacznie prościej.
Na przykładzie karmy “Taste of the wild”:
Białko – 32%
Tłuszcz – 16%
Włókno – 3%
Wilgotność – 10%
Wartość = 100% – 10% = 90%
Białko = 32% / 90% x 100 = 35%
Tłuszcz = 16% / 90% x 100 = 18%
Włókno= 3% / 90% x 100 = 3%
Przeanalizujmy kolejną karmę, wówczas zrozumieją Państwo, czemu przeliczanie wartości jest konieczne. Dla przykładu weźmy (niepolecaną dla jeży) karmę Felix Sensations.
Skład z opakowania:
Białko surowe 13.0%
Tłuszcz surowy 3.0%
Włókno surowe 0.5%
Wilgotność 80.0%
Na pierwszy rzut oka, wszystko jest w porządku. Karma zawiera niską zawartość tłuszczu i białka. Przeliczmy jednak te wartości do poziomu 0% wilgotności.
Przeliczone wartości:
Wartość = 100% – 80% = 20%
Białko = 13% / 20% x 100 = 65 %
Tłuszcz = 3% / 20% x 100 = 15 %
Włókno= 0,5% / 20% x 100 = 2,5 %
Po przeliczeniu wartości zauważyć możemy, że karma z drugiego przykładu zawiera o wiele za dużo białka w swoim składzie. Przypomnimy, maksymalna zawartość białka w diecie jeża pigmejskiego powinna wynosić 35 %. Przygotowując posiłki dla naszego pupila powinniśmy obliczać jej skład na podstawie powyższych obliczeń (czyli tak, jakby karma zawierała 0% wilgotności). Jednak pamiętać musimy, że na opakowaniu mokrej karmy znajduje się skład zawierający wilgotność, jednak po przeliczeniu wartości wykluczających wodę może okazać się ona znacznie gorsza niż suche odpowiedniki.
Karmy spełniające wygórowane wymogi jeży pigmejskich znajdą Państwo w naszym sklepie tutaj
Modyfikacje składu pożywienia jeża pigmejskiego
W tym miejscu chcieliśmy jeszcze raz przypomnieć skład diety dla jeży pigmejskich, ponieważ istnieją również wyjątki od ogólnych reguł żywieniowych.
W przypadku tłuszczów istnieją przypadki, gdy musimy zmniejszać ilość poddawanych jeżowi tłuszczów oraz takie, w których powinniśmy ich podać znacznie więcej. Wśród jeży hodowlanych istnieje tendencja do występowania nadwagi, ze względu na ograniczoną przestrzeń i wygodę – zwierzę uzyskuje dostęp do pokarmu bez wysiłku. Jeżą z nadwagą podawana jest karma zawierająca obniżoną zawartość tłuszczy. Z drugiej strony spora część jeży pigmejskich to dosłownie wulkan energii, wszędzie ich pełno. Nawet, jeśli są trzymane w terrarium to i tak znaczą część swojego czasu spędzają na bieganiu i eksploracji. W takich przypadkach stosować możemy karmy zawierające więcej niż 15% tłuszczu.
Zawartość białka w diecie jeża może zostać zmodyfikowana w przypadku wykrycia problemów z nerkami naszego pupila. Dlatego w takich przypadkach należy stosować karmy zawierające niską zawartość białka.
Jeż pigmejski – uzupełnienie diety / przysmaki
Jako przysmak dla naszego pupila możemy podawać owady karmowe:
- Mącznik
- Drzewojady
- Świerszcze
Tu również musimy pamiętać o wysokiej zawartości białka w powyższych posiłkach, dlatego zalecamy podawać nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
Jeż pigmejski jest zwierzęciem wszystkożernym jednak nie oznacza to, że nic mu nie szkodzi. Wśród produktów zakazanych dla jeży pigmejskich wymienić możemy:
- Przyprawy
- Cukier
- Sztuczne barwniki
- Konserwanty
- Nabiał
Dobierając suchą karmę jako element diety należy pamiętać o odpowiedniej wielkości granulatu. Jeż pigmejski nie ma dużego pyszczka i może mu być ciężko poradzić sobie z dużym chrupkiem.
Polecane gotowe karmy:
- Karma dla kota Wild Freedom
- Karma sucha Feringa
- Animonda Carny Kitten
- Concept for Life
Znajdą je Państwo w ofercie naszego sklepu tutaj
Podsumowując na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę przyszłym hodowcą na kilka dodatkowych faktów:
- Jako hodowca odpowiadasz w 100 % za dietę jeża pigmejskiego, który w warunkach hodowlanych nie ma możliwości polowania i uzupełnienia braków w organizmie we własnym zakresie
- Najczęściej stosowana jest kocia karma, jednak możliwe jest użycie innego rodzaju karm np. dla psów, ważne aby spełniała warunki dotyczące składników. Karma dla psów zawiera więcej dodatków bezmięsnych w stosunku do kociej karmy, co jest korzystne dla jeża pigmejskiego. W wielu przypadkach wielkość granulek psiej karmy jest jednak znacznie większa od kociego odpowiednika, dlatego konieczne może się okazać rozdrobnienie karmy na mniejsze kawałki. Możemy robić to ręcznie, ale doskonale radzi sobie z tym blender.
- Jeśli będziesz oszczędzał na pokarmie poprzez podawanie niskiej jakości karmy nic nie oszczędzisz, wydasz znacznie więcej na późniejsze wizyty u weterynarza.